24 kwietnia 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Jak wyrazić swoją wdzięczność do kogoś?

Wdzięczność to jedna z najważniejszych emocji, które składają się na odczuwanie przez nas szczęścia. Możemy być wdzięczni sobie, naszym sukcesom i rzeczom, które udało nam się zdobyć, ale także ludziom, którzy pomagają nam i wspierają, kiedy tego potrzebujemy. Okazywanie im wdzięczności jest niesamowicie ważne, nie tylko dla jakości waszej relacji, ale także dla was samych jako jednostek.

Bądź gotowy pomóc tej osobie, kiedy będzie Cię potrzebowała

Najlepszy sposób na okazanie wdzięczności, to zrobienie dla drugiej osoby tego samego. Bycie gotowym do pomocy jest bardzo ważne. Od razu nastaw się na to, że nie masz wymówek, poza naprawdę kryzysowymi sytuacjami. Jeśli dana osoba pomogła Ci, kiedy byłeś chory, to odwdzięcz się jej tym samym, zaproponuj zrobienie zakupów albo wyprowadzanie psa. Ważne jest, żeby druga osoba wiedziała, że może na Ciebie liczyć i że może w każdej chwili zwrócić się do Ciebie o dowolną pomoc. Dzięki temu oboje będziecie świadomi tego, jak ważni dla siebie jesteście i jak potrzebna jest wam wzajemna pomoc.

Nie rezygnuj z waszej znajomości

Często lubimy zapominać, co dobrego zrobiła dla nas druga osoba. Dlaczego tak się dzieje? Ten aspekt znakomicie opisali redaktorzy portalu www.ploteczek.pl w artykule z działu Relacje. W ten sposób pokazujemy naszemu środowisku, że nie można na nas liczyć, ale także ranimy tę konkretną osobę i sprawiamy, że przestaje być życzliwa i pomocna, nie tylko w stosunku do nas, ale także innych bliskich jej osób. Nie zapominaj o innych i o tym, co kiedyś Ci podarowali. Nie zrywaj znajomości, a już tym bardziej nie wmawiaj sobie, że taka pomoc Ci się należała. Kiedy przekonasz samego siebie, że nie było to nic wielkiego, pokażesz tej drugiej osobie, że nie szanujesz jej trudu i zaangażowania, które włożyła w to, aby nam żyło się lepiej.

Podziękują i powiedz, jak się czujesz

Podziękowania co prawda nie są niczym wartościowym i nie oddają w pełni naszej wdzięczności, ale zawsze mają w sobie pewną moc. Powiedzenie danej osobie wprost, że jesteśmy jej wdzięczni, nie sprawi co prawda, że druga osoba zyska cokolwiek od nas, ale pokaże jej, że nie poświęciła się na darmo. Dodanie do tego, jak czujesz się z jej pomocą, mocniej was do siebie przywiąże i pokaże wam obojgu, że warto czasem dać coś od siebie drugiej osobie. Głośne wyrażanie wdzięczności zawsze działa też kojąco na ego drugiej osoby, a to często jest potrzebne, zwłaszcza jeśli ona sama też przechodzi przez trudny okres.