24 kwietnia 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Czy oddać rodzica do domu spokojnej starości?

Już sama myśl o oddaniu rodzica do domu spokojnej starości może wzbudzić w tobie głębokie wyrzuty sumienia, czemu trudno się dziwić. Osoba, której zawdzięczasz w sumie całe swoje życie, nagle ma trafić do obcego dla niej miejsca z nieznajomymi ludźmi.

Boisz się tego i zdecydowanie wolałbyś uniknąć podobnej sytuacji, ale czasami jest ona konieczna. Przede wszystkim zdaj sobie sprawę z tego, że dom spokojnej starości nie jest wcale złym miejscem. To obiekt stworzony właśnie z myślą o seniorach. Jest on zatem dostosowany do ich potrzeb oraz aktualnych możliwości psychicznych czy fizycznych.

Dom spokojnej starości – to powinieneś wiedzieć

A te emocje, które pojawią się u ciebie chociażby w momencie poszukiwać domów spokojnej starości, raczej nie będą pozytywne. Na pewno wystąpi silna złość. Będziesz wściekać się na samego siebie, że nie dałeś rady pogodzić obowiązków zawodowych i rodzinnych z opieką nad własnym rodzicem.

Możesz też odczuwać wyrzuty sumienia i cierpieć wewnętrznie, nie chcąc po prostu, by twojej mamie czy twojemu tacie było źle. Ale tak nie musi być. Zanim więc jeszcze zaproponujesz rodzicowi dom spokojnej starości, powinieneś samodzielnie przepracować ten temat. Zadawaj sobie pytania i odpowiadaj na nie racjonalnie. Nie kieruj się emocjami. Nie myśl, że jesteś złym dzieckiem, skoro oddajesz rodzica do domu spokojnej starości. Tak na pewno nie jest, bo na pewno też masz swoje powody, by to zrobić. Musisz więc sam przełamać liczne stereotypy, przez które twój stosunek do tego typu miejsc wciąż jest negatywny i pełen różnych wątpliwości.

A dom spokojnej starości nieraz bywa dla seniorów lepszym i przyjemniejszym miejscem od własnych czterech kątów. To obiekt tworzony przez jego społeczność. Osoba, która do niego trafia, staje się aktywną częścią tej społeczności i zaczyna ją współtworzyć. A życie osoby starszej, która np. mieszka sama, na ogół wiąże się z ciągłą samotnością. Brak kontaktu z innym człowiekiem jest natomiast druzgocący dla stanu psychicznego. To bardzo ważne, by senior zawsze miał z kim porozmawiać.

Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/.