18 czerwca 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Jak dbać o zdrowie psychiczne w niełatwych czasach? – 6 skutecznych porad

Żyjemy w czasach szybkiego pędu. Lata nauki, długie godziny pracy, zakładanie rodziny i troska o nią, a także ciągła pogoń za karierą i majątkiem, są pełne wzlotów i upadków.

Do tego dochodzi presja społeczna, problemy gospodarcze, szybko rozwijające się nowe choroby i system, w którym musimy żyć, choć często nas zawodzi. Trzeba przyznać, że wiele ciąży na naszych barkach. Przy tym wszystkim pragniemy utrzymać pogodę ducha, widzieć sens swojego istnienia i umieć czerpać radość z życia. Jednak jak się okazuje, staje się to coraz trudniejsze.

Częściej towarzyszy nam przygnębienie, rozdrażnienie i spadek energii życiowej. To bardzo niebezpieczne objawy, które mogą sygnalizować poważne zaburzenia psychiczne lub mogą prowadzić do rozwoju takich. Dlatego, warto zarówno konsultować się w takich stanach z lekarzem, jak i osobiście podejmować walkę ze słabościami.

Jak dbać o dobrą kondycję psychiczną?

  1. Bardzo ważny jest odpoczynek oraz odpowiednia ilość i jakość snu. Dlatego, warto dokładnie planować swój czas. Starać się znaleźć chwilkę na relaks między obowiązkami oraz kłaść się do spania o określonej porze. Ponadto warto, zrezygnować z korzystania z Internetu i wszelkich urządzeń elektrycznych tuż przed spaniem, gdyż ma to niebagatelne znaczenie dla jego jakości.
  2. Picie ziołowych herbat, czyli korzystanie z dobrodziejstw natury. Wiele ziół ma bardzo korzystne działanie na ludzki organizm, zatem warto włączyć je do swojej codziennej diety. Szczególnie zaleca się dziurawiec, szałwie, zielone herbaty i yerba mate.
  3. Przebywanie blisko natury i czerpanie z niej spokoju. Górskie wędrówki, spacery po lesie, odpoczynek nad morzem, czy nad jeziorami, świetnie koją zmysły i pozwalają się zresetować. Ponadto przebywanie na powietrzu pozwala się dotlenić i nacieszyć pięknymi, naturalnymi krajobrazami.
  4. Utrzymywanie dobrych i zdrowych nawyków żywieniowych. To ważne dla ciała i ducha. Dobrze zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych makro i mikro składników, przekłada się na poziom energii i samopoczucie.
  5. Regularny i satysfakcjonujący seks, okazuje się świetnym antydepresantem. Wzmacnia poczucie własnej wartości, a dodatkowo działa antystresowo i uwalnia endorfiny.
  6. Nie pozostawanie biernym. Szlifowanie pasji i zainteresowań jest świetną odskocznią od codzienności. Również wzmacnia poczucie wartości i dostarcza satysfakcji. Należy pamiętać, że nawet forma amatorska różnych dziecin artystycznych i sportowych, pozwala czerpać z nich radość i osiągać swoje małe, prywatne sukcesy.

źródło: www.aktualne.pl – informacje o zdrowym stylu życia i ekologii