19 września 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Biologiczne ciekawostki o człowieku, które cię zaskoczą

Mało znane zaskakujące aspekty dotyczące ludzkiego ciała, o których na pewno nie słyszałeś!

Dlaczego noworodki tracą więcej ciepła niż osobniki dorosłe?

  • Noworodki mają niekorzystny stosunek powierzchni ciała do objętości – ciągle tracą duże ilości ciepła, przez co muszą prowadzić intensywny metabolizm, tak by rekompensować straty.
  • U osobników dorosłych występuje korzystny stosunek powierzchni ciała do objętości, przez co w mniejszym stopniu ich organizm może ulegać wychłodzeniu, dzięki temu prowadzą mniej intensywny metabolizm.

Czy serce poza organizmem jest w stanie wciąż pracować?

  • Wyizolowane serce z organizmu, przechowywane w odpowiednich warunkach fizjologicznych może wykonywać rytmiczne skurcze jeszcze przez wiele godzin. Jest to możliwe, dzięki istnieniu nadrzędnego ośrodka automatyzmu, którym jest węzeł zatokowo- przedsionkowy.
  • Fakt ten pozwala na wykonywanie przeszczepów serca.

Tutaj znajdziesz też ciekawe fakty o mózgu człowieka.

Jak zwiększyć swoją wydolność fizyczną?

  • W zależności od tego, na jakiej wysokości n.p.m przebywa człowiek, może wytwarzać różną liczbę erytrocytów, jak i także hemoglobiny. Są one odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek i narządów ciała. Fakt ten powoduje, że osoby żyjące w górach mogą mieć o wiele większą wydolność fizyczną, niż te, które żyją na nizinach. Dzieje się tak, dlatego, że ciśnienie parcjalne tlenu na dużych wysokościach wynosi połowę swojej wartości i trudniej nam się oddycha. Organizm wytwarza więc mechanizmy przystosowawcze.
  • Sportowcy bardzo często wyjeżdżają w góry, by poprawić swoją wydolność fizyczną.

Czy płuca płodu są wypełnione powietrzem?

  • Płuca płodu nie są wypełnione powietrzem. Swój pierwszy wdech dziecko wykonuje podczas porodu, gdy dochodzi do przerwania krążenia łożyskowego. We krwi gromadzi się dwutlenek węgla, przez co pobudzony zostaje ośrodek oddechowy.