20 maja 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Proste wskazówki które pomogą Ci poprawić Twoje zdrowie emocjonalne

Jeśli chcesz mieć satysfakcjonujące życie, ideałem jest zadbanie o swoje zdrowie emocjonalne. Dbanie o nie w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, bo świat biegnie w przyspieszonym tempie. Dlatego ważne jest, aby pracować w kierunku zdrowia psychicznego, które prowadzi do bycia w harmonii z samym sobą i tymi, którzy cię otaczają.

Czym jest zdrowie emocjonalne?

Zdrowie emocjonalne osoby obejmuje dobrostan emocjonalny, psychologiczny i społeczny. Według WHO jest to stan dobrego samopoczucia, w którym można rozwijać wszystkie swoje możliwości i radzić sobie z typowymi stresami życia codziennego. Jeśli jesteś zdrowy psychicznie, możesz być wydajny w pracy, dobrze współdziałać z innymi i podejmować najlepsze decyzje.

Wskazówki, jak poprawić swoje zdrowie emocjonalne

Czuć się dobrze z samym sobą zaczyna się od prostych działań, takich jak praktykowanie wdzięczności. Ale to także zarządzanie pozytywnym nastawieniem i posiadanie celu w życiu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić swoje zdrowie emocjonalne.

Nawiązuj pozytywne relacje z innymi

Otaczaj się ludźmi, którzy wzbogacają twoje życie. Skup się na pozytywnych rzeczach, dzięki czemu unikniesz utknięcia w narzekaniu. Podobnie pozytywne relacje powstają, gdy pomagasz innym. Czasem działanie na rzecz innych pomaga poczuć się dobrze we własnej skórze.

Okazuj wdzięczność

Jeśli praktykujesz wdzięczność za dobre rzeczy, które zdarzają się w twoim życiu każdego dnia, może to pomóc ci zobaczyć życie w inny sposób. Bądź wdzięczny za wszystko, od drobiazgów po to, co uważasz za najcenniejsze: od dobrego posiłku, przez uczucie i wsparcie rodziny, po satysfakcjonującą pracę, po osiągnięcie celu.

Zostaw na boku pośpiech

Wykorzystaj wolny czas na robienie tego, co sprawia Ci największą przyjemność. Staraj się żyć spokojnie, gdyż szybkie tempo może wywołać stres i utrudnić Ci sen.

Rozwiń cel w życiu

Możesz to zrobić poprzez pracę lub wolontariat. Chodzi o to, aby nauczyć się nowych umiejętności, które będą napędzać i motywować do osiągnięcia tych osobiście satysfakcjonujących celów.

Inne wskazówki do zastosowania w praktyce

Medytacja

Możesz praktykować medytację mindfulness lub medytację transcendentalną. Wszystko czego potrzebujesz to spokojne miejsce w domu, określona postawa i skupienie uwagi (oddech, słowo lub fraza). Kilka prostych pozycji jogi może sprawić, że zaczniesz. Istnieje wiele korzyści z jogi dla twojego życia: większa pewność siebie, większa koncentracja do pracy i zmniejszenie stresu.

Dieta

Zdrowa dieta może pomóc Ci czuć się dobrze fizycznie. Celem zbilansowanej diety jest dostarczenie organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych. WHO zaleca: ziarna takie jak pszenica, kukurydza i ryż; świeże warzywa i owoce, a także ograniczenie spożycia soli i cukru.

Podsumowanie artykułu o poprawie zdrowia emocjonalnego

Wiesz jak zadbać o swoje zdrowie emocjonalne, teraz czas na działanie. Wygospodaruj czas na te rzeczy, które tak bardzo cię wypełniają: podróże z rodziną, spacery, dzielenie się z dziećmi. I nie zapominaj, że najlepsza dla zdrowia Twojego mózgu jest gimnastyka mózgu (rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli, nauka języków). Postaw na zdrowy styl życia, zadbaj i zachowaj swój umysł i ciało, swoje najcenniejsze aktywa!

źródło: zachodnie.pl – portal o zdrowym stylu życia