18 lipca 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Aromatoterapia – kilka przydatnych informacji

aromaterapia

Aromaterapia to rodzaj medycyny alternatywnej, która wykorzystuje olejki eteryczne i inne związki aromatyczne w celu uzyskania korzyści terapeutycznych. Powszechnie uważa się, że wdychany aromat niektórych olejków eterycznych stymuluje pracę mózgu. Olejki eteryczne mogą być również wchłaniane przez skórę, gdzie przemieszczają się w krwiobiegu i mogą wspomagać leczenie całego ciała. Aromaterapia, będąca formą medycyny alternatywnej, nabiera coraz większego rozmachu. Ma ona wiele zastosowań, w tym uśmierzanie bólu, poprawę nastroju i zwiększenie funkcji poznawczych. Istnieje wiele sposobów stosowania olejków eterycznych, w tym stosowanie miejscowe, terapia masażem i inhalacja za pomocą dyfuzorów lub waporyzatorów.

Aromaterapia” pochodzi od dwóch greckich słów, które oznaczają „zioło” + „leczenie” 

Aromaterapia to wykorzystanie olejków eterycznych do celów terapeutycznych. Pochodzi ona od dwóch greckich słów, które oznaczają „zioło” i „leczenie”. Moc ziół była znana ludzkości od czasów starożytnych, a wiedza ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie, od jednego uzdrowiciela do drugiego.

Aromaterapia opiera się na holistycznym podejściu do leczenia, które uwzględnia całą osobę, umysł, ciało i ducha jako wzajemnie powiązany system. Aromaterapia traktuje każdą osobę w sposób indywidualny, zamiast stosować podejście uniwersalne.

Jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu wielu schorzeń, takich jak redukcja stresu, bezsenność, depresja lękowa lub inne zaburzenia nastroju, takie jak ADD/ADHD, bóle głowy, nerwowość, napięcie itp.

Dowiedz się także o świetnych sposobach na walkę ze stresem.

Aromaterapia to nie tylko przyjemny aromat, ale także właściwości lecznicze

Aromaterapia to nie tylko przyjemne zapachy, ale także właściwości lecznicze, które wykorzystuje się w leczeniu różnych chorób. Aromaterapia jest metodą leczenia opartą na wykorzystaniu olejków eterycznych, które są pozyskiwane z różnych roślin i kwiatów. Zapach tych olejków oddziałuje na nasze ciało i psychikę, powodując pozytywne zmiany psychiczne i fizyczne. Można to osiągnąć poprzez inhalację lub aplikację na skórę (masaż).

Zasada działania wspólna dla wszystkich odmian aromaterapii

Aromaterapia, jako forma medycyny alternatywnej, opiera się na zasadzie, że olejki eteryczne są wchłaniane przez skórę i drogi oddechowe, a następnie mogą rozprzestrzeniać się w całym organizmie, oddziałując na narządy i układy.

Działanie olejków eterycznych jest pośrednie: nie mają one na celu zastąpienia medycyny konwencjonalnej, lecz raczej jej uzupełnienie poprzez zapewnienie dodatkowego wsparcia w procesie leczenia.

Aromaterapia pomaga wyeliminować przyczyny wielu chorób

Olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, pomagają zwalczać florę bakteryjną, gronkowce i paciorkowce, działają ogólnie tonizująco na cały organizm.

Ponadto olejki eteryczne eliminują przyczyny wielu chorób: wzmacniają odporność; stymulują przepływ krwi w miejscach zastoju (np. w cellulicie), dzięki czemu usuwane są z nich toksyny; łagodzą stres i niepokój oraz depresję, poprawiając nastrój.

Olejki eteryczne – podział

Olejki eteryczne można klasyfikować na kilka sposobów. Na przykład ze względu na ich zastosowanie (męskie lub żeńskie), działanie (antyseptyczne lub antybakteryjne) lub spektrum działania (wąskie lub szerokie).

Olejki eteryczne mogą być stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, jako środki antyseptyczne i antybakteryjne, a ich spektrum działania jest wąskie lub szerokie.

Podsumowanie

Aromaterapia to świetny sposób na poprawę samopoczucia, podniesienie na duchu i dodanie aromatów do domu. Olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin, owoców i kwiatów. Mają one bardzo intensywny zapach, który może oddziaływać na człowieka w różny sposób, w zależności od właściwości olejku.