24 kwietnia 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Czy stawianie siebie na pierwszym miejscu jest egoistyczne?

Kobiety, kiedy mówią wprost, że w pierwszej kolejności skupiają się na sobie, często są nazywane egoistami. Bo nie chcemy poświęcić swojej kariery na rzecz posiadanie potomstwa albo nie idziemy na rękę naszemu partnerowi. Zamiast znaleźć słowa wsparcia i motywacji, stajemy się w oczach naszych bliskich zimne i narcystyczne. Tymczasem to dbanie o siebie same tak naprawdę pokazuje, ile jesteśmy warte.

Każdy z nas jest po części egoistom

Nie ma osoby, która nie byłaby po części egoistą. Każdy z nas ma swoje potrzeby, do których spełnienia dąży. Z jakiegoś powodu jednak zawsze nasze są na samym końcu.

Może to wynikać ze stereotypowego poglądu na to, że kobiety są bardziej empatyczne, wymaga się więc od nich często, żeby to one zrezygnowały z siebie na rzecz innych osób. Tymczasem żadna nasza cecha czy przywiązanie do naszych bliskich nie zobowiązuje Cię do rezygnowania z tego, co kochasz czy dbania o siebie. Jeśli nie zaczniesz być trochę egoistką, bardzo szybko zjawi się ktoś, kto wykorzysta twoje dobre serce,

Jeśli o siebie nie zadbasz, nikt inny tego nie zrobi

Prawda jest taka, że ludzie dbają o nas na tyle, na ile pokażemy im, że same się szanujemy. Jeśli nie zaczniesz wyznaczać swoich granic, mówić nie i pokazywać, że zależy Ci na samej sobie, nikt Ci tego nie da. Twój partner będzie przekonany, że lubisz robić to, co on Ci każe albo zostawi, twoje dzieci nauczą się, że wszystko robisz za nie, a reszta twoich bliskich zauważy, że jesteś w stanie poświęcać się dla nich.

Czy do końca życia chcesz być postrzegana jako osoba, którą można wykorzystać? Na pewno nie, nawet jeśli nie masz niczego przeciwko zajmowania się dziećmi czy pomaganiu innym osobom.

Masz prawo być szczęśliwa i nie zadowalać tym innych

Twoje szczęście jest zapewne zupełnie inne, niż to, które starają Ci się narzucić inni. Na pewno nie raz słyszałaś, że powinnaś wyjść za mąż, zrobić sobie dziecko albo z drugiej strony, że powinnaś pójść na studia typowo dla mężczyzn, albo że jesteś zbyt mądra, żeby porzucać naukę i zakładać od razu po szkole rodzinę.

Masz prawo być szczęśliwa, nawet jeśli inni wokół uważają, że co innego byłoby dla Ciebie najlepsze. Jeśli osoby w twoim otoczeniu nie akceptują drogi, którą obrałaś, to znaczy, że tak naprawdę nigdy nie zależało im na Tobie, tylko na tym, co możesz im dać i jak mogą Cię wykorzystać.

Więcej artykułów o ludzkiej psychice znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.