21 grudnia 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Jak pomóc osobie w depresji?

Jak pomóc osobie w depresji? - 1 2024

Każdy z nas może stać się jej ofiarą i nikt z nas nie chciałby wtedy zostać zbyty słowami: idź pobiegać, to ci przejdzie. A bardzo często do tego sprowadza się pomoc naszych najbliższych, gdy prosimy ich o wsparcie, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. Nie jest to jednak wina braku chęci, a braku wiedzy, bo wiele osób naprawdę chce nam pomóc i sądzi, że ich rady są bezcenne.

Nie lekceważ nikogo, kto ma problem

Sporo mówi się obecnie o nastolatkach i dorosłych kobietach, które mylą chwilowy smutek z depresją, bo zerwał z nimi chłopak czy z innych równie, wydawałoby się, błahych powodów. Przez to wiele osób ma tendencję do ignorowania osób, które wprost sygnalizują, że mogą mieć depresję. A te błahe z pozoru powody dla kogoś mogą być największą tragedią życiową.

Bo depresja nie pojawia się w momencie, gdy umrze nam ktoś bliski. To często proces, w którym drobne zdarzenie może przelać czarę goryczy. Dlatego nigdy nie lekceważ, gdy ktoś z twojego otoczenia ma problemy psychiczne, bo nawet jeśli nie jest to depresja, to takiej osobie potrzebna jest pomoc.

Nie udzielaj rad i nie solidaryzuj się

Jeśli nie masz depresji, nie wiesz, jak ciężko można ją przeżywać. Nie mów więc, że wiesz, co czuje dana osoba. Nie porównuj się do niej. Jeśli w kolei przechodzisz tę chorobę, spokojnie podziel się swoimi doświadczeniami, nie wartościuj problemów drugiej osoby i nie próbuj sygnalizować, że masz gorzej albo że sobie coś wymyśla. Nie udzielaj też rad, jeśli nie masz stu procentowej pewności, że faktycznie mogą one pomóc.

Nie sugeruj zmiany diety, jeśli nie wiesz, jak dokładnie powinna ona wyglądać. Nie proponuj aktywności fizycznej czy zrobienia sobie dziecka, bo i takie przypadki się zdarzają. Skup się na pomocy i słuchaniu danej osoby, a nie na pomaganiu na siłę.

Używaj właściwego języka

No dobrze, skoro nie dawać rad, to jak w ogóle odnieść się do stwierdzenia, że ktoś nam bliski jest chory? Ważne jest, aby używać odpowiedniego języka. Zastanów się, co chciałby usłyszeć, gdybyś był w podobnej sytuacji. Czasami „jestem tutaj, pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć i ze mną porozmawiać” sprawdzi się dużo lepiej, niż „przesadzasz, zaraz ci przejdzie”.

Ważne jest, żeby pokazać danej osobie, że traktujemy ją na poważnie. Nie obiecuj jednak niczego, jeśli nie jesteś w stanie tego spełnić. Jeśli nie wiesz, co powinieneś zrobić, powiedz o tym danej osobie. Ona sama lepiej określi, czego od Ciebie potrzebuje, niż Ty nie do końca wiedząc, przez co przechodzi.

Więcej o depresji i psychice człowieka w serwisie mozliwe.pl.