Szpik – oddaj cząstkę siebie
Przez wiele lat ludzie w Polsce nie byli świadomi jaki dar życia noszą w sobie na co dzień i jak nie wiele kosztuje podzielenie się tym darem z innymi. W ostatnich latach świadomość wśród społeczeństwa bardzo wzrosła, przede wszystkim dzięki rozszerzeniu kampanii DKMSu a także co raz bardziej znanej Drużynie Szpiku. Zaczęto głośno mówić o braku dawców, o badaniach szpiku i krwi, o ludziach którzy potrzebują cząstki drugiego człowieka. Obalano mity o oddawaniu szpiku, społeczeństwo zaczęło się budzić i co raz chętniej zaczęto brać udział w akcjach propagujących dawstwo szpiku kostnego.
Czym jest DKMS?
Jest to Baza Dawców Komórek Macierzystych w Polsce. Każdy zdrowy człowiek może zostać potencjalnym dawcą komórek dla swoich bliźniaków genetycznych, aby nim zostać należy zarejestrować się na stronie DKMSu, wypełnić formularz i czekać aż do naszych drzwi zapuka listonosz i dostarczy nam przesyłkę. Wystarczy wziąć wymaz z policzka i odesłać na adres Bazy Dawców i czekać na ten magiczny telefon. To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie.
Czym jest Drużyna Szpiku?
Fundacja propagująca dawstwo szpiku, ich celem jest maksymalne zwiększenie liczby potencjalnych dawców szpiku. Fundacja jest tak potężna, że każdy człowiek któremu nie jest obca tematyka dawstwa, wie jak wiele ta fundacja osiągnęła i zdaje sobie sprawę ile jeszcze może osiągnąć. Drużyna Szpiku nie tylko propaguje dawstwo szpiku, ale także wspiera osoby chore. Wolontariusze odwiedzają ludzi w szpitalach, wspierają, motywują i dają potężne kopniaki życia. Kwestie finansowe też nie są tej wspaniałej grupie obce; prowadzą sklep z rzeczami Drużyny Szpiku, aby zyski przekazać na działalność fundacji, organizują zbiórki pieniędzy na leczenie i nie refundowane leki.
Współpracują z wieloma znanymi nazwiskami w naszym kraju: Katarzyna Bujakiewicz, Sylwia Grzeszczak, Piotr Reiss i inni. Chyba a może i na pewno największą, ale zawsze stojącą w cieniu gwiazdą jest przewodnicząca Drużyny Szpiku; Dorota Raczkiewicz. Kobieta pełna dobrej energii, fantastycznych pomysłów i ciągłej chęci oraz pasji aby pomagać jeszcze większej ilości chorych osób. Wolontariuszem może zostać każdy, wystarczy mieć dużo chęci, uśmiechu na twarzy i świadomości, że tylko dobrem można zmienić świat na lepszy.
Kto może zostać dawcą szpiku?
Dawcą szpiku może zostać praktycznie każdy kto ukończył 18 lat a nie przekroczył 50 lat. Oczywiście potencjalny dawca szpiku nie może mieć za sobą żadnej poważnej choroby, ani aktualnie na nią chorować. M. in. wyklucza się osoby, które są zakażone wirusem HIV, mają gruźlicę, astmę, przebyty zawał serca, mają cukrzycę, hemofilię, epilepsję bądź też chorują na nadciśnienie czy maja łuszczycę. Warto pamiętać, że przed zostaniem dawcą przechodzi się komplet badań i wtedy lekarz decyduję czy potencjalny dawca będzie tym realnym.
Wszystko związane z przeszczepem, badaniami jest nie odpłatne. Oczywiście każdy potencjalny dawca może wspomóc pieniężnie osoby chore czy też działania fundacji na rzecz propagowania dawstwa szpiku. Wszystkie opcje pomocy są dostępne na oficjalnej stronie dkms.pl. Jest to jednak osobisty wybór każdego człowieka. Najważniejsze jest, aby co raz więcej ludzi decydowało się na taką pomoc, to nic nie kosztuje a tak wiele osób czeka na ten dar życia.
Proste życie jest cudem, jest najowocniejsze i najszczęśliwsze dla człowieka