19 września 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Proste życie jest cudem, jest najowocniejsze i najszczęśliwsze dla człowieka

Prostota jest urocza sama w sobie. Prostota fascynuje wielu ludzi na świecie. Prostota jest zdrowa i wnosi wiele szczęścia do życia. Prostota jest największym wyrafinowaniem i pięknem samym w sobie. Dlaczego jedna róża podarowana bliskiej osobie wygląda piękniej i dostojniej niż pęk kwiatów? Bo prostota, to nie tłum i hurt, lecz detal, który przyciąga wzrok i zwraca na siebie uwagę swoim wyglądem.
Prostota jest pociągająca i dlatego coraz więcej ludzi pragnie naśladować styl życia tych osób, które już odkryły, czym jest prostota i żyją według jej ideologii i emanują na zewnątrz spokojem oraz szczęściem.

 

Czym jest dobrowolna prostota?

Prostota jest przeciwieństwem czegoś skomplikowanego. Jeżeli coś jest proste, to nie jest złożone, a wiec jest łatwiejsze od skomplikowanego. Prosty styl życia pozwala spojrzeć na wiele rzeczy zupełnie inaczej niż wtedy, gdy wiedziemy życie skomplikowane i pełne wszystkiego potrzebnego i niepotrzebnego.
Prostota ma ścisły związek z minimalizmem w życiu. I nie tylko z minimalizmem w domu, lecz z minimalizmem w każdej dziedzinie naszego życia. Prosty tryb życia pozwala obiektywnie spojrzeć na wszystko, co nas otacza i wyciągnąć wnioski.
Dobrowolna prostota pozwala bez przymusu zrezygnować z dobrobytu, z nadmiaru, z przepychu. Prostota pozwala zastanowić się nad istnieniem świata i nad samym sobą. Filozofia prostego życia przewartościowuje w człowieku dotychczasowe priorytety życiowe. Pozwala zbliżyć się do Pana Boga i odbudować relacje ze Stwórcą, które niejednokrotnie zostały rozluźnione podczas gonitwy za dobrobytem.

 

Prostota, jak klejnot czystej wody

Nazwanie prostoty klejnotem czystej wody wywodzi się z ust prekursora tej filozofii życia. Twórca tej filozofii uważał, że prostota daje możliwość przyglądania się sobie i zobaczenie swojego odbicia w taki sposób, jak to się dzieje w przypadku przeglądania się w czystej wodzie. Bo prostota pozwala zobaczyć swoje wnętrze, swoją duchowość.
Tak na prawdę, to każdy człowiek pragnie prostoty, lecz nie do końca ma tego świadomość. A przecież po miesiącach pracy nie jedna osoba ma ochotę zaszyć się na odludziu i wieść przez jakiś czas proste życie, aby się odstresować, zrelaksować, zregenerować swoją fizyczność, odpocząć i przede wszystkim nabrać sił psychicznych. Bo zmęczenie psychiczne potrafi jeszcze bardziej dokuczyć niż zmęczenie fizyczne.

 

Cnoty prostoty

Cnoty wynikające z prostoty pozwalają zmienić swoją duchową twarz zarówno przed Panem Bogiem, jak i przed ludźmi, a także przed samym sobą. Jeden ze sług Pańskich błogosławiony Edmundo określał i proponował prostotę, jako pielgrzymkę wiary, która zbliży nas do odkrywania tajemnic Bożej Miłości.
Prostota niesie ze sobą wiele cnót, jak na przykład:
– szczerość, która jest ukazywaniem swojego wnętrza
– otwartość będącą gotowością do ujawniania swoich uczuć, zamiarów, myśli i przeżyć
– skromność, jako cecha przeciwstawna próżności
– prawda, czyli nie ukrywanie czegokolwiek i wyjawienie na zewnątrz swojego wnętrza
– naturalność polegająca na postępowaniu pozbawionym sztuczności oraz przesady
– równość polegająca na zauważaniu obok siebie innych ludzi.

 

Daj cząstkę siebie: Szpik – zostań dawcą

 

Podsumowując

Prostota polega na zmniejszaniu gonitwy za karierą, stanowiskiem, prestiżem i dobrobytem materialnym. A na zwróceniu uwagi na to, co jest w życiu każdego człowieka najważniejsze. A więc na odnowieniu relacji z Panem Bogiem, na poprawieniu swojego zdrowia, na poszukiwaniu spokoju i szczęścia.
Prostota polega na umniejszaniu siebie i na zauważaniu innych wokół siebie. Polega też na wybieraniu minimalizmu i upraszczaniu swojego życia w każdej dziedzinie, aby stworzyć przestrzeń i czas na rzeczy najistotniejsze dla duszy, psychiki i ciała człowieka.