21 grudnia 2024

Daj Szansę

Blog zachęcający do pomocy porzebującym

Nowocześni ludzie nie palą!

Nowocześni ludzie nie palą! - 1 2024

Osoby palące papierosy, podobnie jak alkoholicy i narkomani, są uzależnieni. Jest to w pewnym sensie również choroba. Różnica między tymi uzależnieniami polega tylko na tym, że palacze mogą z nałogiem zerwać sami, nawet bez pomocy medycyny. Jedyny warunek to silna wola.

Rzuć palenie!

Czasami wystarcza zachęta kogoś kogo kochamy, zwłaszcza jeśli sam nie pali a zapach papierosów mu przeszkadza. Inną motywacją może być sport. Każdy kto uprawia sport wie, że nikotyna to wróg kondycji. Żaden palacz nie ma dobrej wydolności płuc a przy wchodzeniu po schodach na pewno po jakimś czasie palenia złapie zadyszkę. Nie jest łatwo rzucić ten zgubny nałóg od razu ale ograniczając powoli ilość wypalanych papierosów można ten cel osiągnąć. Pomocne, dla niektórych bywa żucie specjalnej gumy.

Życie jest cudem, szanuj je i nie pal!

Może trudno to zrozumieć ale papierosy są narkotykiem i jeśli już komuś uda się je rzucić, nigdy nie powinien zapalić. Jeśli to możliwe powinno się nawet unikać miejsc, w których przebywają osoby palące. Inną ważną rzeczą jest uświadamianie palaczom, że w obecności osób, które nie palą powinni się powstrzymać albo po prostu wyjść z pomieszczenia. Nie dopuszczalne ale niestety dość częste jest, że rodzice palą w pokoju, w którym przebywa dziecko. Należy pamiętać, że bierny palacz, nieświadomie wchłania dość sporą dawkę nikotyny. Dla najmłodszych może to mieć bardzo poważne konsekwencje.

Pozytywnym faktem jest, że od jakiegoś czasu na świecie zapanowała moda na niepalenie. W restauracjach, kawiarniach i w innych obiektach nie ma popielniczek, chyba, że o nią poprosimy i to tylko w wydzielonym miejscu. Dlatego też wiele osób rezygnuje z zapalenia a tym samym ogranicza ilość wypalanych papierosów.

Różne kampanie, prezentacje, wykłady o szkodliwości nikotyny na organizm, także przyczyniają się do zmniejszenia liczby osób palących. Nasza psychika potrafi wiele, wystarczy tylko chcieć a nałóg zostawimy za sobą. Jeśli potrzebujesz więcej motywacji w rzuceniu palenia (i nie tylko), to wejdź na www.wieszwiecej.pl, gdzie znajdziesz wiele artykułów dotyczących zdrowia, psychiki, a nawet relacji miedzyludzkich.